בריאות ורפואה

הקשר בין אלרגיה לקצבת נכות

אלרגיה היא תופעה מאוד מוכרת ונפוצה. בואו ללמוד עליה עוד ולהבין כיצד היא יכולה להשפיע על חיי הסובלים ממנה.

מהי אלרגיה?
האלרגיה היא תגובה פיזיולוגית, אשר תפקידה הוא להגן על הגוף מפני מזיקים, ממש כפי שהגוף מגן על עצמו מפני חיידקים, אלא שבמקרים אלו מדובר על חומרים, שאינם אמורים להזיק לגוף והגוף בכל זאת מתנגד להם. ישנם מקרים, בהם ההתנגדות לחומר מסוים באה לידי ביטוי בתופעות כגון פריחה על העור, התעטשויות, גרד ועוד. במקרים קיצוניים יותר, התנגדות זו עלולה לבוא לידי ביטוי בתופעות, העלולות לגרום אף למוות, אם לא מטופלות כראוי ובמהירות. במקרים אלו נדרשת השגחה צמודה – עליה נדבר בהמשך.

 

ילדך סובל מאלרגיה ? ילדך לוקח אתופן ? מגיע לך קצבת נכות !
לבדיקת זכאות לקצבה מהמדינה מלאו את פרטיכם:חומרים אלרגנים

כל חומר עלול להוות גורם לתופעות אלרגיות, אך ישנם חומרים, שהינם בעלי סיכוי גבוה יותר להשפעות אלרגיות לדוגמה: אבק, אגוזים למיניהם, חלב, פרווה של בעלי חיים, עקיצת דבורים ועוד. חומרים אלו נמצאים אצל כולנו בחיי היום יום וכך גם לגבי חומרים אחרים, שהסבירות לפתח אליהם אלרגיה הינה נמוכה יותר.

ההתמודדות

ההתמודדות עם אלרגיות היא בעיקר על ידי הימנעות מהחומרים האלרגניים. כלומר, אם קיימת תגובה אלרגית לשומשום, על האדם האלרגי להימנע ממאכלים, המכילים אותו, גם אם מדובר בכמויות קטנות. כאשר מדובר בילדים, הם לרוב לא מודעים להימצאותו של החומר, אליו הם אלרגיים, בסביבתם ולכן נדרשת השגחה של מבוגר בכל שעות היממה ובכל ימות השבוע.
הכוונה היא כמובן, גם לילדים, הנמצאים במסגרת כגון גן או בית ספר ולכן ילדים אלו זכאים לנוכחות של סייעת אישית אשר מכירה את האלרגיה המסוימת של הילד ועוזרת לו להימנע מהחומרים המסוכנים לו ואף יודעת כיצד להעניק טיפול ראשוני במקרה של חשיפה לחומרים אלו.

הקשר

הצורך של ילד בהשגחה צמודה והדרכה יום יומית לגבי האפשרות לגעת, לאכול ואף להימצא בסביבת חומרים שונים, בשל אלרגיה וגם הצורך באפשרות לתת טיפול רפואי במידה וישנה חשיפה לחומרים אלו, מקנה להורים זכאות לקצבת נכות ילדים, בהתאם להחלטת המוסד לביטוח לאומי ובהתאם לחוק.