כללי

בשנים האחרונות יש מאמץ כללי להורדת הצריכה ומודעות רבה לעניין זה. זה נוגע לכל דבר כמעט בחיים שלנו, כל דבר שמשפיע בסופו של דבר גם על איכות הסביבה. הורדת הצריכה טובה לנו וטובה לכדור הארץ וחיסכון יפנה לנו עוד מקום בכיס ויתרום את תרומתו לכדור. בכל הנוגע לחום וקור בבית והורדת כמות ההפעלה של צרכנים שונים כמו מזגן, תנור ואחרים, בידוד נכון ואיכותי יכול לעשות את העבודה. חומרי בידוד יאפשרו לבית לשמור על טמפרטורה יציבה ויסייעו לנו להרגיש נעים בו, מה שאומר מניעת קור בחורף ומניעת חום בקיץ, וכפועל יוצא מכך גם שימוש מופחת באותם מכשירים וחיסכון בעלויות.

האפשרויות השונות

בשביל לבודד את הבית מקור או מחום כל מה שצריך הוא לבחור חומרי בידוד מתאימים, ויש כמה אפשרויות כאלו. יש את הפוליאוריתן המוקצף המיועד לבידוד שמגיע בצורה של לוחות קשיחים או בצורה של חומר להתזה. הפוליאוריתן המוקצף הוא בעל בידוד תרמי גבוה, והוא קל וקשיח ועמיד בפי מים ורטיבות. יש את צמר הסלעים שמורכב מבזלת מעובדת, והוא מיועד הן לבידוד תרמי והן לבידוד אקוסטי והוא מיועד הן לקירות גבס והן לכיסוי צינורות חמים במיוחד והוא עמיד בפני פטריות ועובש ואורך חייו ארוך. החומר השלישי הוא לוחות צמר זכוכית והם חומרי הבידוד השכיחים ביותר בישראל, והם מיועדים לגגות רעפים ותקרות כמו גם לבידוד בין לוחות גבס. זהו חומר חזק שאינו מתפורר ואינו דליק והוא עמיד אף בפני חרקים ומזיקים.

אז במה לבחור?

בחירת חומרי בידוד לבית היא לא דבר של מה בכך. יש לה השלכות הן על נוחות השהייה בבית בעיקר בתנאי מזג אויר קיצוניים, והן על ההוצאות הכספיות. אם אתם לא יודעים מה הכי טוב לכם רצוי שתתייעצו עם אנשי מקצוע בתחום, וגם אם זה יעלה לכם מעט כסף סביר להניח שבטווח הרחוק תחסכו לא מעט. אם אתם בונים בית חדש החלטה על חומרי בידוד שיהיו חלק ממנו צריכה להיות כמובן כבר בשלב התכנון ובעיקר לפני תחילת הבנייה של הבית.