מכירים את השיר "הנעליים של ברוך" מבית היוצר של להקת כוורת? השיר טוען ש"נעליים קונים מהר" אבל זו טעות ביסודה. למה? כי לנעליים תפקיד חשוב בבלימת זעזועים מתוקף היותם הממשק בין הגוף לקרקע. גם היהדות רואה בנעליים מוצר מהותי ומחייבת לברך על נעילת הנעליים בבוקר (ברכת ש"עשה לי כל צורכי"). גם בתלמוד נכתב : "לעולם ימכור אדם קורות ביתו ויקח מנעלים לרגליו" (תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף קכ"ט, עמוד א').

אמנם בימינו נעליים אינן חשובות כמו בית ונעילתן אינה עונה על צרכים קיומיים, אבל יש להן חשיבות כפולה: רפואית ואופנתית. לא ניכנס כאן לענייני אופנה כי קצרה היריעה אלא לעניינים רפואיים בלבד. רק נאמר שיש להתאים את הנעליים לפעילות שאנו עושים כדי לשמור על נוחות, יציבות והגנה על הגב והרגליים.

נעלי ריצה ,בגלל הטכנולוגיה המתקדמת שלהן, מתאימות גם להליכה מה שההיפך לא. כמו כן, לרוב יש להן סוליה עבה המיועדת להליכה בתנאי שטח משתנים : הרים, גבעות, דרכים סלולות ועוד. נעלי ריצה למיניהן נחלקות ל-2 סוגים: ריצה על כביש וריצה בשטח. נעלים לריצה על כביש מעניקות לרגל תמיכה ובולמות זעזועים בהתאם לשני משתנים : רמות הרכות של בולמי הזעזועים ולפי השיפוע בין העקב לנקודה הפנימית בנעל (הדרופ). נעליים לריצה בשטח הן עמידות יותר (בעיקר הגפה העליונה והסוליה) ויש בהן בולמי זעזועים חזקים יותר. בזכות המודעות והמדע המתקדם בתחום, הטכנולוגיה מאפשרת לנו התאמה אופטימלית בין הנעל למבנה כף הרגל ואופן השימוש בנעלים כרי תוואי השטח, מרחק הריצה והמבנה הפיזיולוגי של המשתמש.

 ba01

וזה לא הכל – יש נעלי ריצה שמתאימות לשני השימושים (ריצה בשטח וריצה על כביש) ונעליים לסוגי ספורט אחרים כמו כדורגל, כדורסל, טריאתלון, טניס, ועוד. למרות שבענפי ספורט אלו יש צורך בהליכה/בריצה הן נחשבים לפעילויות ספציפיות שדורשות נעליים מיוחדות. אז אם אתם חושבים כמו כוורת ש"נעליים קונים מהר" אתם טועים ובגדול. האמת היא שבכל קטגוריית נעליים יש דגמים שמתאימים לסוג השימוש בנעל ולרמת השימוש בה. למשל : רץ או הלך מתחיל נדרש לנעל אחרת מאשר רץ או הלך מתקדם. אמנם חשוב שהנעליים יהיו יפות ואופנתיות אבל יותר חשוב שהן יהיו מתאימות. אמנם כל הנעליים טובות לשימוש אבל לא כל הנעליים מתאימות לכל האנשים ולכל השימושים. למשל : בנעלי הליכה יש לבחור נעל שמתאימה לסוג הטיול (קצר, ארוך), לתנאי השטח ולעומס שאותן יישאו הנעליים.

והכי חשוב – הלקוח צריך להרגיש טוב עם הנעל והיא צריכה להתאים לו מכל הבחינות : אנטומית ואסתטית. כיום הנעליים מצוידות בטכנולוגיות מתקדמות שבאות לידי בטוי במחיר אבל לא רק בו : הנעליים כיום מביאות את המשתמש בהן למצב האופטימלי לו ולכף רגלו משתי בחינות : מחד – העומסים והלחצים שמופעלים על כף הרגל מבחוץ ומאידך – התמיכה לכף הרגל מבפנים. למעשה, הנעליים כיום אינן רק הממשק בין הקרקע לגוף אלא מוצר טכנולוגי ומדעי בהתאמה אישית.

לסיכום – כיום נעליים הן גיבורות תרבות בפני עצמן והן מייצגות היסטוריה, תרבות, פוליטיקה ועוד. אבל כשהדבר אמור בנעלי הליכה ובנעלי ריצה אסור להתעלם מהאספקטים הבריאותיים של הנעליים. בנעליים כאלה חשוב במיוחד להתאים את הנעל לתפקידה (הליכה/ריצה) ולרמת השימוש בה. במקרים אלו הנעל צריכה להתאים ללקוח ולא הלקוח לנעל כדי לקבל נוחות, יציבות, בריאות וכן – גם אופנתיות.